وبلاگ

4 نکته کلیدی برای تسمه کشی مطمئن و آسان

نزدیک به 50 سال می شود که تسمه های پلاستیکی وارد بازار بسته بندی شده است و توانسته به شکل چشمگیری سهم تسمه های فلزی( استیل ) را که قبل از این تنها پیشتاز این عرصه بود را کاهش دهد.


در حال حاضر یکی از روش های بسته بندی استفاده از تسمه با بهره گیری از انواع تسمه کش های می باشد .
لازم به ذکر است که سه دسته اصلی تسمه های بسته بندی به ترتیب استفاده در صنایع سنگین تا کارگاه های کوچک عبارتند از :
1- تسمه فلزی ( استیل )
2- تسمه پت ( Pet Strap )
3- تسمه پ.پ ( تسمه P.P یا Polypropylene Strap )
در این مقاله در صدد آن هستیم، نکاتی راجع به بسته بندی بوسیله تسمه های پلاستیکی ( تسمه پت و تسمه پ.پ ) و همچنین تسمه های فلزی به منظور شفاف سازی بیشتر و افزایش بهره وری و همچنین جلوگیری از هدررفت انرژی با شما در میان بگذاریم.
این نکات در 4 دسته تقسیم بندی شده است که به شرح ذیل تقدیم حضورتان می گردد :

1- انتخاب صحیح تسمه بندی :
داشتن آگاهی لازم و کافی در مورد محصول از نظر فیزیکی ( وزن ، ابعاد و… ) اولین قدم برای این مرحله می باشد. با گردآوری این اطلاعات می توانیم با حداقل خطا به نوع تسمه ای ( تسمه فلز یا تسمه پت یا تسمه پ.پ ) که مناسب کاربرد ما هست پی ببریم .
برای هر تسمه ای یک سری خواص مشترک تعریف می شود که داشتن آگاهی از آن برای هر مجموعه صنعتی مهم می باشد ، این خصیصه ها عبارتند از :

  • الاستیسیته
  • مقاومت کششی ( Tensile Strength )
  • بازیابی کششی ( Elongation Recovery )
  • کرنش برشی یا واکنش جسم به نیروی تنش برشی ( Shear Stress )
  • مقاومت نهایی ( Retained Tension )

در صورت توجه داشتن به این خواص در هنگام انتخاب تسمه با توجه به محصول نهایی ، می توان این اطمینان را حاصل کرد که تسمه انتخاب شده بهترین گزینه برای کار ما می باشد.
با در نظر داشتن این خواص حال نوبت آن رسیده بدانیم انواع تسمه ها کدامند و کدامیک مناسب محصولات ما هستند؟
تسمه های فلزی :
این دست از تسمه ها، مناسب محصولات سنگین و یا خیلی سنگین هستند چراکه داشتن مقاومت کششی بالای این دست از تسمه ها، اطمینان کافی را برای نگهداشتن محصولات سنگین تولیدی را به تولید کننده آن می دهد.
این دست از تسمه ها توانسته اند سهم خود را در 50 سال گذشته هرچند کم نگه دارند. از محصولاتی که کماکان از این نوع تسمه برای تسمه کشی و بسته بندی استفاده می کنند ، عبارتند از :
تنه درختان
سازه های فلزی
تجهیزات صنعتی و بالادستی
تسمه های فلزی دارای مقاومت بالایی در قبال تغییرات دمایی و همچنین اشعه UV دارند.
تسمه ی بسته بندی PET یا پلی استر ( Polyester Strap ) :
به دلیل استحکام بالا و مقاومت چشمگیر این دست از تسمه های بسته بندی ( تسمه پت یا Pet Strap ) ، به تدریج توانسته سهم استفاده و کاربرد تسمه های فلزی را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
تسمه های بسته بندی پت ( Pet Strap ) توانایی تحمل بار بیشتری در برخی مواقع نسبت به تسمه های فلز دارد، این نکته جای تامل دارد چرا که تسمه پت ( تسمه Pet ) وزن کمتری نسبت به تسمه فلزی داشته و همچنین کارکرد با آن برای اپراتور تسمه کشی راحت تر و ایمن تر می باشد.
مواردی همچون مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین عدم تأثیرپذیری از رطوبت و تغییرات محیطی، باعث برتری تسمه پت ( تسمه Pet ) در رقابت با تسمه های فلزی شده است.
به تسمه های بسته بندی پت به طور کلی نقد کمی وارد شده است چرا که به دلیل ویژگی های فیزیکی پلیمر پلی اتیلن ترفتالات همچون الاستیسیته بالا و همچنین کشش خوب، بسته بندی ایمن و آسانی را در اختیار ما می گذارد.
تسمه بسته بندی پ.پ ( تسمه P.P ):
یکی از انواع تسمه های پلاستیکی است که دارای وزن سبک می باشد که در بازار مصرف تحت عنوان تسمه پ.پ شناخته شده است . این دست از تسمه های پلاستیکی از مواد پلی پروپیلن ساخته شده است . سهمی که این نوع از تسمه بسته بندی به خود اختصاص داده است به علت داشتن وزن سبک می باشد.
این نوع از تسمه های بسته بندی را می توان برای محصولات سبک یا با وزن متوسط ( در حدود 35 کیلوگرم ) به کار برد برای روشن شدن دایره کاربرد این دست از تسمه های پلاستیکی به مثال ذیل توجه فرمایید :
بسته بندی کارتن ( تا وزن 35 کیلوگرم)
بسته بندی نشریات ، کاغذ و روزنامه و غیره … .
عدل بندی و یکی کردن محصولات سبک.
از مزایایی فیزیکی تسمه پ.پ ( P.P ) می توان به نرم بودن، ارتجاعی بودن و همچنین مقاوم بودن آن به آب و خورندگی اشاره کرد.
این نوع از تسمه ها دارای حالت کششی به خصوصی هستند بدین صورت که می تواند مقاومت خود را در برابر تکانه های ناگهانی و ضربات در طول مسیر جابجایی افزایش دهد.

2-استفاده از تسمه کش مناسب برای فرآیند تسمه کشی :
هدف از استفاده از تسمه برای بسته بندی ، نگهداری و حمل آسان محصول در طول مسیر جابجایی می باشد. از فاکتورهای مهمی که در طول مسیر جابجایی باید به آن توجه داشت این است که به محصول نهایی آسیبی وارد نشود. باید به این نکته توجه داشت که درصورت عدم داشتن آگاهی کافی در هنگام انتخاب تسمه بسته بندی و همچنین ابزار یا دستگاه تسمه کش ، ممکن است از بسته بندی خوبی بهره مند نشوید و به تبع آن متحمل ضرر زیادی شوید.
داشتن اطلاعات کامل از محصول تولیدی از نظر جنس و ابعاد و وزن از یک سو و همچنین داشتن آگاهی لازم از میزان کشش مورد نیاز برای نگه داشتن محصول از نکات ضروری می باشد.
دانستن میزان کشش مورد نیاز از آن جهت اهمیت دارد، در صورت اعمال کشش اضافی به محصول احتمال آسیب دیدگی کالا در حین تسمه کشی وجود دارد.
پس گام بعد از انتخاب تسمه، کسب اطلاعات لازم جهت انتخاب ابزار یا دستگاه تسمه کشی ( جهت تعیین میزان حداکثر کشش ) مناسب می باشد.
3-توجه به دستگاه های تسمه کش:
با ورود دستگاه های تسمه کش به صنعت بسته بندی روند بسته بندی به طور کل و تسمه کشی به صورت خاص شکل تازه ای به خود گرفت و آسان تر شد.
با ورود و گسترش دستگاه های تسمه کشی همچون : دستگاه تسمه کش بادی ( دستگاه تسمه کش پنوماتیک ) ، دستگاه تسمه کش میزی ( دستگاه تسمه کش نیمه اتوماتیک ) ، دستگاه تسمه کش اتوماتیک ( دستگاه تسمه کش دروازه ای )، دستگاه تسمه کش فول اتوماتیک، میزان آسیب دیدگی اپراتورهای بسته بندی و همچنین سختی کار بخش بسته بندی و تسمه کشی به حداقل رسید و از طرف دیگر کیفیت بسته بندی محصولات کارخانجات به شکل چشمگیری ارتقاء پیدا کرد.
مجموعه بازرگانی سیف پلیمر برای این مهم اقدام به تولید انواع تسمه های بسته بندی پت ( تسمه PET ) با عرض و ضخامت های مختلف و همچنین آجدار و ساده نموده است.
در همین راستا به جهت رفاه حال مشتریان ، مجموعه بازرگانی سیف پلیمر در یک سال گذشته اقدام طراحی و ساخت دستگاه های تسمه کش مختلف اعم از تسمه کش های با کشش نامحدود ، تسمه کش بادی ( تسمه کش پنوماتیک)، تسمه کش میزی ( تسمه کش نیمه اتوماتیک)، تسمه کش دروازه ای ( دستگاه تسمه کش اتوماتیک ) نموده است.
4-استفاده از ابزارهای نگهدارنده:
در هنگام کار با دستگاه یا ابزار های تسمه کشی، موردی که به صورت چشمگیر به چشم میخورد خم شدن یا آسیب دیدگی جزئی سطح خارجی کارتن بسته بندی محصولات می باشد. به جهت کاهش این دست از آسیب دیدگی ها به محصولات نهایی ( همانند له شدگی یا دفرمه شدن یا آسیب جزئی)، می توان از گوشه های پلاستیکی استفاده نمود.
با وجود به کارگیری گوشه ها ، همان طور که گفته شد، نکته مهم داشتن آگاهی لازم از میزان کشش مورد نیاز در هنگام فرآیند تسمه کشی می باشد، بدین منظور که در هنگام تسمه کشی قبل از رسیدن به آستانه دفرم شدن یا آسیب دیدگی فرآیند تسمه کشی را متوقف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آواتار موبایل
Main Menu x